Аналітичні статті

Поворотна фінансова допомога

Рейтинг користувача: 5 / 5

Активна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зірка
 

Який бухгалтерський та податковий облік поворотної фінансової допомоги?

 Відповідно до пп. 14.1.257 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) поворотна фінансова допомога - сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов'язковою до повернення.

Поворотна фінансова допомога є різновидом договору позики. Про облік надання позики працівнику читайте тут.

 

Оформлення передачі позики

Згідно з ч. 1 ст. 1047 Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ) договір позики укладається у письмовій формі, якщо його сума у 10 разів перевищує встановлений законом розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян (понад 170 грн.), а у випадках, коли позикодавцем є юридична особа - незалежно від суми.

Договір позики вважається укладеним з моменту передачі грошей, в підтвердження чого позичальник повинен розписку або інший документ, що підтверджує передачу йому позикодавцем визначеної грошової суми (ч. 2 ст. 1047 ЦКУ). Для підприємства документами, що підтверджують видачу позики, будуть, зокрема:

• касові документи (видаткові касові ордери, за якими видавалися грошові кошти за договором позики);

• банківські документи (виписки з банківського рахунку, з якого здійснювалося перерахування грошових коштів за договором позики).

Предметом договору позики є передача підприємством грошових коштів позичальнику з їх подальшим поверненням.

В такому договорі вказується сума позики, строк і порядок її повернення, забезпечення зобов'язань, відповідальність сторін за порушення умов договору. Також у договорі позики слід вказати, що позика надається під 0 %, оскільки якщо в договорі позики не буде передбачена така норма, то розмір відсотків буде автоматично встановлено на рівні облікової ставки НБУ (ч. 1 ст. 1048 ЦКУ).

 

Якщо в договорі встановлюється інший порядок, ніж повернення позики в повному розмірі по закінченні строку дії договору або на вимогу роботодавця, то необхідно скласти відповідний додаток до договору. Наприклад, у випадку погашення позики частинами щомісячно це може бути графік погашення, який визначає періодичність, строки та розмір суми щомісячного платежу.

 Бухгалтерський облік поворотної фінансової допомоги наведено у таблиці.

№ з/п

Зміст господарської операції

Дебет

Кредит

Отримана поворотна фінансова допомога

1.        

Отримано короткострокову поворотну фінансову допомогу (далі – ПФД)

311, 312

685

2.        

Отримано довгострокову ПФД

311, 312

55

3.        

Переведено довгострокову ПФД до складу поточної

55

685

4.        

Погашено короткострокову ПФД чи її частину

685

311, 312

5.        

Погашено довгострокову ПФД чи її частину

55

311, 312

Надана поворотна фінансова допомога

6.        

Надано короткострокову ПФД

377

301, 302, 311, 312

7.        

Надано довгострокову ПФД

183

301, 302, 311, 312

8.    

Переведено довгострокову ПФД до складу поточної

377

183

9.    

Погашено короткострокову ПФД чи її частину

301, 302, 311, 312

377

10.    

Погашено довгострокову ПФД чи її частину

311, 312

183

11.    

Нараховано резерв сумнівних боргів у разі переведення ПФД до складу сумнівної

944

38

ПФД не є об’єктом оподаткування ПДВ.

На суму ПФД ЄСВ не нараховують.

Надання та повернення поворотної фінансової допомоги не призводить до виникнення різниць з метою нарахування податку на прибуток.

Відповідно до ч. 3 п. 292.11 ПКУ до складу доходу платників єдиного податку першої-третьої груп не включаються суми фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, отриманої та поверненої протягом 12 календарних місяців з дня її отримання.

До доходів, що не включаються до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу фізичної особи, належить зокрема, основна сума поворотної фінансової допомоги, наданої платником податку іншим особам, яка повертається йому, основна сума поворотної фінансової допомоги, що отримується платником податку (пп. 165.1.31 ПКУ). У кварталі надання поворотної фінансової допомоги фізичній особі та у кварталі повернення фізичній особі фінансової допомоги, наданої нею іншим особам, її потрібно відобразити у формі № 1ДФ із ознакою доходу «153».

При цьому:

у графі 3а «Сума нарахованого доходу» відображається (за звітний квартал) дохід, який нараховано фізичній особі відповідно до ознаки доходу «153». У разі нарахування доходу його відображення в графі 3а є обов’язковим незалежно від того, виплачені такі доходи чи ні;

у графі 3 «Сума виплаченого доходу» відображається сума фактично виплаченого доходу платнику податку податковим агентом;

у графі 4а «Сума нарахованого податку» проставляють «0» (нуль);

у графі 4 «Сума перерахованого податку» також проставляють «0» (нуль).

При поверненні підприємству ПФД фізичною особою жодних податкових наслідків у підприємства-надавача не виникає.

 

Про випадки неповернення ПФД Ви можете почитати тут

Про отримання поворотної фінансової допомоги фізичною особою на загальній системі оподаткування від фізичної особи Ви можете почитати тут.

Також Ви можете оформити передплату на статті та інші матеріали. Детальніше про передплату дивіться тут.

Якщо Ви поділяєте наші статті, календар бухгалтера, калькулятор індексації зарплати та бухгалтерські проведення чи матеріали нашого сайту допомогли Вам, підтримайте наш сайт фінансово. Підтримку можна здійснити на будь-яку суму (детальніше дивіться тут).

Please publish modules in offcanvas position.

* поля обов'язкові для заповнення.
Залишилось 1000 символ(ів)